VIII Torneig X-Wing a Sabadell. Ens veiem al 2018!

Salutacions!, un nou torneig al club, i van 8. Avui érem un grup reduït, 14 pilots, ja que teníem partida de “flames of war” i socis en procés de muntar Necromunda.

Ha sigut un bon torneig, on s’han vist ja les noves naus de la nova expansió de “pilots de fortuna” de la facció Scum.

I una nova victòria pel Pedro, que per on ha passat ha arrasat. 3 partides a 100-0, de 600….sense paraules !

A continuació la taula amb la classificació del VII Torneig:

Classificació VIII Torneig novembre 2017
MdV = marge de victoria / SoS = dificultat dels oponents respecte d’altres oponents (Strengh of Schedule)

#PILOTFACCIOPUNTSMdVSoS
1Pedro GomezSCUM36000,67
2Nico VegaSCUM35210,56
3Marc Martinez TelloIMPERIAL24000,44
4Xavi GuerreroREBEL23910,44
5Carles FernandezREBEL23840,56
6Javi BecerraSCUM23380,44
7Xavi PoloSCUM22470,44
8Cristian ExpositoSCUM13470,44
9Javi MarotoREBEL12820,22
10Marc PadrosIMPERIAL11950,67
11Bernat GuixerasREBEL11840,44
12Oscar RoblesIMPERIAL11640,56
13Josep Maria TorresIMPERIAL0940,56
14Alexis de la CruzIMPERIAL0530,56

Gràcies a tots els participants i ens veiem en un nou torneig a inicis del 2018!

 

VII Torneig X-Wing – 30 Setembre

Amb tots vosaltres la foto de l’equip de 20 pilots que el passat 30 de setembre van jugar el VII Torneig. En aquesta ocasió vam rebre la visita de 6 nous pilots (ADG, Don pitopocho, David, Domin, Joel i Oriol) que esperem ens tornem a trobar ben aviat.

A continuació la taula amb la classificació del VII Torneig:

Classificació VII Torneig setembre 2017
MdV = marge de victoria / SoS = dificultat dels oponents respecte d’altres oponents (Strengh of Schedule)

#PILOTFACCIOPUNTSMdVSoS
1Alberto DiazIMPERIAL35190,44
2Xavi GuerreroREBEL34750,56
3David LozanoREBEL24410,44
4Javi MarotoREBEL24370,56
5Oriol BarnesIMPERIAL24300,44
6Domingo RodriguezSCUM24060,67
7Carles FernandezREBEL24000,22
8Alejandro MartinezIMPERIAL23970,67
9Marc PadrosIMPERIAL23660,56
10Pedro GomezSCUM23650,56
11Cristian ExpositoSCUM23210,44
12David VelillaREBEL13420,44
13Cristian MartinezREBEL12550,44
14Joel GuillamonIMPERIAL12240,56
15Ruben OrtegaSCUM12020,44
16Oscar RoblesIMPERIAL11510,33
17Marc Martinez TelloIMPERIAL11080,56
18Javi BecerraSCUM0800,67
19Edgar LopezIMPERIAL0420,56
20Alexis de la CruzIMPERIAL0390,44

 

 

 

 

 

Primera partida èpica de X-Wing

Article elaborat pel Bernat Guixeras.

Al club es juga moltíssim a X-Wing però el passat dissabte 12 d’agost vam fer la nostra primera partida en format èpic.

Desplegament inicial
Superioritat imperial

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Va ser una partida multitudinària, de 3 jugadors rebels contra 3 jugadors imperials, per la que es van adaptar a de la següent manera les regles de joc èpic:

  • Cada jugador havia de confeccionar una llista de com a màxim 120 punts, per un total de 360 punts per bàndol (un munt de naus vaja!).
  • Al ser la nostra primera partida en aquest format, vam escollir no utilitzar naus èpiques i limitar el nombre de naus del mateix model per bàndol a 16 per les petites i 8 per les grans.
  • No es podia repetir cap carta única, pel que els dies previs va haver-hi una feina molt interessant a cada bàndol per posar en comú les llistes i l’estratègia.
  • Tot i que a les regles de torneig èpic no s’inclou, vam acordar aplicar l’actual sistema de puntuació de naus grans (meitat de punts al perdre la meitat d’escuts+buc).
  • Cada bàndol va escollir un capità per coordinar algunes decisions, tot i que cada jugador tenia total autonomia per jugar la seva llista de la manera que creies convenient. La comunicació entre els jugadors del mateix bàndol estava totalment permesa, ja que és una de les coses que més gràcia tenen del format èpic per equips.
Primers torns i primers trets

 

 

 

 

 

 

 

 

En aquest partida vam aprendre que el desplegament inicial és molt important en el format èpic. El taulell és gran però a la vegada els 2 bàndols comencen molt a prop un de l’altre, formant des del començament un llarg i intens front de batalla. Els Imperials van desplegar centrats en una formació molt compacta i, en canvi, els Rebels es van dispersar al llarg dels 2 taulells.

Aquest fet va determinar el desenllaç de l’enfrontament: mentre els Imperials van poder concentrar tota la seva potència de foc per destruir el Falcó Mil·lenari i altres naus valuoses, la meitat de les forces Rebels no van poder arribar a la zona de conflicte, frenades per una senzilla formació de distracció de caces TIE.

Després de 3 hores de joc, va quedar palès, sense haver de comptar punts, que la victòria era clara pel bàndol Imperial. Tot i així, va ser una partida molt entretinguda, amb comentaris divertidíssims de tots els jugadors i espectadors que la van presenciar. Una molt bona experiència que esperem poder repetir ben aviat!

Qui lio de naus!

 

 

 

 

 

 

 

 

A continuació podeu consultar les llistes que es van enfrontar en aquesta batalla:

 

BÀNDOL REBEL

Xavi M [Capità] (Dash-Luke-Wookiees)   120 punts

YT-2400: · Dash Rendar

Maestría

Cañón láser pesado

Lando Calrissian

Jinete del Espacio

Ship Total: 55

 

Ala-X: · Luke Skywalker

Máximo esfuerzo

R2-D2

Droide astromecánico integrado

Ship Total: 35

 

Cañonera Auzituck: · Lowhhrick

Abnegación

Comandos Wookiees

Ship Total: 30

 

Roger (Han – Biggs – Y – Y)   120 punts

YT-1300: · Han Solo

Chewbacca

Halcón Milenario (Evasión)

Ship Total: 51

 

Ala-Y: Piloto del Escuadrón Oro

Torreta bláster

Ship Total: 22

 

Ala-Y: Piloto del Escuadrón Oro

Torreta bláster

Ship Total: 22

 

Ala-X: · Biggs Darklighter

Ship Total: 25

 

Josep Ma (Tychu-Cassian-Wedge-X)  120 punts

Ala-A: · Tycho Celchu

Máximo esfuerzo

Reequipado en Chardaan

Propulsores vectoriales

Ship Total: 29

 

Ala-U: · Cassian Andor

Instinto de veterano

Torpedos de Protones

Munición a prueba de fallos

Jyn Erso

Ship Total: 35

 

Ala-X: · Wedge Antilles

Motor mejorado

Ship Total: 33

 

Ala-X: Piloto del Escuadrón Rojo

Ship Total: 23

Han Solo en perill!

 

 

 

 

 

 

 

 

BÀNDOL IMPERIAL

Xavi G [Capità] (esquadró de bombers)  119 punts

Piloto del escuadrón Cimitarra — Bombardero TIE

Torpedos de protones

Sensores de Largo Alcance

Ship Total: 20

 

Piloto del escuadrón Cimitarra — Bombardero TIE

Torpedos de protones

Sensores de Largo Alcance

Ship Total: 20

 

Piloto del escuadrón Cimitarra — Bombardero TIE

Torpedos de protones

Sensores de Largo Alcance

Ship Total: 20

 

Capitán Jonus — Bombardero TIE

Instinto de Veterano

Torpedos de Plasma

Hiperrastreadores XX-23

Chips de Guiado

Ship Total: 27

 

Comandante Rhymer — Bombardero TIE

Adaptabilidad

Munición Adicional

Misiles de Racimo

Chips de Guiado

Ship Total: 32

 

Xavi B (asos amb bomber de suport)  120 punts

 Tetran Cowall — Interceptor TIE

Máximo Esfuerzo

Ship Total: 27

 

Carnor Jax — Interceptor TIE

Máximo Esfuerzo

Motor Iónico Doble Modelo II

Ship Total: 30

 

Maarek Stele (Defensor TIE) — Defensor TIE

Furia

TIE/x7

Ship Total: 34

 

Veterano del escuadrón Gamma — Bombardero TIE

Nave de Escolta

Ysanne Isard

Oficial de la Flota

Motor Iónico Doble Modelo II

Lanzadera TIE

Ship Total: 29

 

Bernat (esquadró de TIEs + inquisidor)  119 punts

 El Inquisidor — Prototipo de TIE Avanzado

Máximo Esfuerzo

Propulsores Automatizados

TIE/v1

Ship Total: 31

 

“Aullador Veloz” — Caza TIE

Tiro Certero

Ship Total: 19

 

Piloto del escuadrón Negro — Caza TIE

Tiro Certero

Ship Total: 15

 

Piloto del escuadrón Negro — Caza TIE

Tiro Certero

Ship Total: 15

 

Piloto del escuadrón Negro — Caza TIE

Tiro Certero

Ship Total: 15

 

Piloto de la Academia — Caza TIE

Ship Total: 12

 

Piloto de la Academia — Caza TIE

Ship Total: 12

Caces TIE obstaculitzant l’avanç Rebel